Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2009 r., sygn. I FSK 1177/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 lutego 2008 r. sygn. akt III SA/Gl 1140/07 w sprawie ze skargi E. M. spółka z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach, 2) zasądza od E. M. spółka z o.o. w R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 2216 zł (słownie: dwa tysiące dwieście szesnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 15 lutego 2008 r., sygn. akt III SA/GI 1140/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi "M." Sp. z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 30 kwietnia 2007 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, iż nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku i zasądził zwrot kosztów postępowania.
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z 15 marca 2005 r. określono spółce zobowiązanie w podatku od towarów i usług za grudzień 1999 r.
Organ pierwszej instancji zakwestionował w ramach podatku naliczonego faktury zakupu dwóch samochodów marki ... oraz nabycia dodatkowych wyposażeń do tych samochodów, a w ramach podatku należnego zaniżenie wartości sprzedaży opodatkowanej stawką 22 % w zakresie sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej. W pierwszym przypadku organ powołał się na naruszenie art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.; dalej u.p.t.u.), uznając zakupione samochody za samochody osobowe, a nie ciężarowe. Natomiast w drugim przypadku wskazał na naruszenie § 6 ust. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 156, poz. 1024 ze zm.), zaznaczając, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy energii elektrycznej i cieplnej powstaje z chwilą upływu terminu płatności określonego w umowie właściwej dla rozliczeń z tego tytułu.