Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 26 sierpnia 2009 r., sygn. II FZ 292/09

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Krystyna Nowak po rozpoznaniu w dniu 26 sierpnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia Miasta i Gminy G. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 czerwca 2009 r., sygn. akt I SA/Sz 181/09 w zakresie oddalenia wniosku o dopuszczenie do udziału w sprawie w charakterze uczestnika w sprawie ze skargi "D." S.A. w N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 18 grudnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2003 r. postanawia: oddalić zażalenie

 

UZASADNIENIE

II FZ 292/09

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 10 czerwca 2009 r., sygn. akt I SA/Sz 181/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił wniosek Miasta i Gminy G. o dopuszczenie do udziału w charakterze uczestnika w sprawie ze skargi "D." S.A. w N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 18 grudnia 2008 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2003 r.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd I instancji wskazał, że w uzasadnieniu wniosku Miasto i Gmina G., reprezentowane przez Burmistrza, powołało się na art. 33 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), wskazując na istnienie swego interesu prawnego ze względu na to, że przedmiotem sporu jest wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2003 r., a więc podatku stanowiącego dochód własny Miasta i Gminy G. Według wnioskodawcy wniosek znajduje oparcie zarówno w przepisach Konstytucji RP, ustawach określających ustrój i finansowanie jednostek samorządowych, jak i w ratyfikowanej przez Polskę Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego z 15 października 1985 r., gdyż z przepisów tych wynika, że społeczności lokalne mają prawo do odwołania na drodze sądowej w celu zapewnienia swobodnego wykonywania uprawnień oraz poszanowania zasad samorządności lokalnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00