Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 kwietnia 2009 r., sygn. I FSK 211/08

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędziowie sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.) sędzia NSA del. Ryszard Mikosz Protokolant Dariusz Rosiak po rozpoznaniu w dniu 30 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. Spółka z o. o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 15 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Ol 532/07 w sprawie ze skargi W. Spółka z o. o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 30 listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2001 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) przyznaje od Skarbu Państwa (Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie) wynagrodzenie radcy prawnemu M. W. za zastępstwo prawne wykonane na zasadzie prawa pomocy w wysokości 6588 (słownie: sześć tysięcy pięćset osiemdziesiąt osiem złotych), 3) zasądza od W. Spółka z o. o. w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 7200 (słownie: siedem tysięcy dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

 

UZASADNIENIE

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Ol 532/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę "W." sp. z o. o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 30 listopada 2005 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2001 r., zasądzając równocześnie koszty nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji stwierdził, iż decyzje w przedmiotowej sprawie zapadły w wyniku ustalenia nieprawidłowości w zakresie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dotyczących zakupu 91.400 l stabilizatora AK-1 oraz faktury dokumentującej zakup 30.136 sztuk bluzek damskich.

Przedstawiając obszernie i szczegółowo stan faktyczny ustalony w toku postępowania kontrolnego Sąd I instancji wskazał, że organy pozbawiły stronę prawa odliczenia podatku naliczonego w związku z tym, iż szereg okoliczności przemawiał za uznaniem, iż zakwestionowane faktury stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane. W odniesieniu do faktur dokumentujących obrót stabilizatorem AK-1 m.in. nie stwierdzono rozliczeń finansowych z tytułu dokonanych transakcji, brak jest dowodów poniesienia kosztów transportu zakupionego towaru, za fakturami zakupu i sprzedaży nie było wydania towaru, towar został odebrany z magazynu wynajętego przez producenta bezpośrednio przez nabywcę z Łotwy, pomimo iż obrotu w kraju przedmiotowym towarem dokonywało pięć podmiotów, zeznania właścicieli firm odnośnie transportu towaru są sprzeczne, zamówienie dotyczyło wykonania stabilizatora AK-1 roztworu wody zarobowej do popiołów, a nie stabilizatora AK-1 (koncentratu), faktury dokumentowały sprzedaż stabilizatora AK-1, którego sprzedawca nigdy nie posiadał, bądź zostały wystawione przez fikcyjnego podatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00