Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2008 r., sygn. I FSK 197/07
Jeśli istnieje norma prawna stanowiąca lex specialis do ustalonego stanu faktycznego, to nieuprawnione jest żądanie stosowania ogólnej normy prawnej, której hipoteza nie obejmuje stanu faktycznego lex specialis.
Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 27 października 2006 r., sygn. akt I SA/Lu 345/06, mocą którego oddalono skargę B. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 30 marca 2006 r., Nr <...> w przedmiocie odmowy zastosowania zwolnienia w podatku od towarów i usług z tytułu importu.
W uzasadnieniu Sąd przedstawił stan faktyczny sprawy. Ustalono, że w dniu 11 października 2005 r. skarżący, według stosownego dokumentu SAD zgłosił do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu linię technologiczną do produkcji czekolady i wyrobów czekoladowych, która 30 sierpnia 2000 r. została wywieziona na Ukrainę jako aport rzeczowy do spółki "I.", która to spółka nie rozpoczęła działalności produkcyjnej przy jej użyciu. Skarżący po odzyskaniu urządzenia powrotnie sprowadził je do kraju celem wykorzystania w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
W sprawie ustalono również, że decyzją z dnia 9 stycznia 2006 r. Naczelnik Urzędu Celnego w L. odmówił zwrotu cła uiszczonego na podstawie zgłoszenia celnego z dnia 11 października 2005 r., a rozstrzygnięcie to utrzymał w mocy Dyrektor Izby Celnej w B. Uzasadnieniem dla tych rozstrzygnięć był upływ trzyletniego terminu liczonego od dnia wywozu towaru, po którym zwolnienie z cła nie jest możliwe, przy jednoczesnym stanowisku, iż w rozpatrywanym przypadku nie wystąpiły żadne szczególne okoliczności pozwalające na przedłużenie tego terminu.