Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2008 r., sygn. I FSK 312/07

Nielegalne pozyskanie towarów przez sprzedawcę lub brak udokumentowania ich pochodzenia, są okolicznościami nieistotnymi dla powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży tych towarów.

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 grudnia 2006 r., I SA/Bk 338/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę Krzysztofa W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku z 27 września 2005 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2001 r.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że w czasie kontroli przeprowadzonej w "O." Krzysztof W. stwierdzono nieprawidłowości w rozliczeniu podatku od towarów i usług za wymienione miesiące. Ustalono, że K. W. bezpodstawnie obniżył podatek należny o podatek naliczony zawarty w fakturach wystawionych przez podmioty nieistniejące i nieuprawnione do wystawiania faktur VAT. W związku z powyższym Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku decyzją z 4 marca 2005 r. określił zobowiązanie podatkowe za wskazane miesiące. W uzasadnieniu podano, że kontrahent podatnika - Zbigniew S. w okresie styczeń - sierpień 2001 r. (tj. w okresie prowadzenia działalności gospodarczej pod nazwą P "D.") dokonywał importu tkanin i kosmetyków, natomiast nie stwierdzono na podstawie dokumentacji SAD importu artykułów RTV i AGD, zaś za miesiące wrzesień - grudzień 2001 r. (tj. w okresie prowadzenia działalności pod nazwą P "I.") Z. S. nie składał deklaracji VAT-7. Natomiast K. W. posiadał faktury opatrzone nazwami P "D." i P "I." dotyczące zakupów artykułów RTV i AGD. Z powyższych ustaleń organ I instancji wywiódł, że artykuły te nie były przedmiotem obrotu między firmami Z. S. i K. W. Dlatego podatek naliczony wynikający z zakwestionowanych faktur nie może być odliczony od należnego. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia podano m.in. art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a także § 50 ust. 4 pkt 5 lit. a/ i pkt 1 lit. a/ rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r, w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00