Wyrok NSA z dnia 20 marca 2008 r., sygn. I OSK 447/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Banasiewicz, Sędziowie NSA Jerzy Stankowski, Jan Paweł Tarno (spr.), Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 grudnia 2006r. sygn. akt II SA/Wa 1076/06 w sprawie ze skargi E. M. na decyzję Dyrektora Okręgowej Służby Więziennej w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 1.12.2006 r., II SA/Wa 1076/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. M. na decyzję Dyrektora Okręgowej Służby Więziennej w W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego. W uzasadnieniu Sąd zauważył, że istotą rozpoznawanej sprawy jest odpowiedź na pytanie: czy z uprawnienia przewidzianego w art. 90 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761 ze zm.), w celu uzyskania tego samego lokalu mieszkalnego, mogą korzystać jednocześnie oboje małżonkowie będący funkcjonariuszami, czy też przyznanie takiego uprawnienia jednemu z nich wyłącza przyznanie go drugiemu małżonkowi.
Według art. 85 ust. 1 ustawy o Służbie Więziennej, funkcjonariuszowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której stale pełni służbę lub w miejscowości pobliskiej z uwzględnieniem członków rodziny, określonych w art. 86 oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych. Realizacją tego prawa do lokalu mieszkalnego jest prawo do pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego lub domu w ramach spółdzielni budownictwa mieszkaniowego (art. 90 ust. 1 ustawy o Służbie Więziennej) - por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 marca 2005 r., OSK 1220/04. A zatem prawo do pomocy finansowej jest jedną z form realizacji prawa do lokalu mieszkalnego, co powoduje ten skutek, iż wszystkie ustawowe ograniczenia (np. zawarte w art. 91), co do realizacji przez funkcjonariusza prawa do lokalu mieszkalnego, będą także dotyczyły instytucji określonej w art. 90 ustawy pragmatycznej - prawa do pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego lub domu w ramach spółdzielni budownictwa mieszkaniowego. W takim też rozumieniu przepis art. 90 może być traktowany jako substytut prawa do lokalu mieszkalnego, czyli jako uprawnienie pochodne od normy podstawowej, którą byłby tu art. 85 ustawy o Służbie Więziennej.