Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2008 r., sygn. I OSK 655/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA: Jan Kacprzak (spr.) Sędziowie NSA Janina Antosiewicz Witold Falczyński Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Miasta R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 listopada 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 1538/06 w sprawie ze skargi Gminy Miasta R. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nabycie mienia państwowego z mocy prawa przez gminę 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej na rzecz Gminy Miasta R. kwotę 240 /dwieście czterdzieści/ złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 listopada 2006 r., sygn. akt I SA/Wa 1538/06 oddalający skargę Gminy Miasta R. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę.
Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie sprawy:
Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] nr [...] po rozpatrzeniu odwołań Prezydenta Miasta R. i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w R. Sp. z o.o. utrzymała w mocy decyzję Wojewody P. z dnia [...] nr [...] o stwierdzeniu nabycia z mocy prawa przez Gminę B. własności nieruchomości gruntowej położonej w Z., oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...], uregulowanej w księdze wieczystej nr Kw [...] i opisanej w karcie inwentaryzacyjnej nr [...].
W uzasadnieniu decyzji Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa wywiodła, że organy orzekające w postępowaniu komunalizacyjnym mają obowiązek badania z urzędu i w pierwszej kolejności, czy wnioskowane do skomunalizowania mienie podlega komunalizacji z mocy prawa i w jakim trybie. Skutki deklaratoryjnych decyzji podejmowanych na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 32, poz. 191 ze zm.) następują z dniem 27 maja 1990 r., a skutki decyzji konstytutywnych podejmowanych w trybie art. 5 ust. 3 lub art. 5 ust. 4 dopiero z dniem w którym stają się ostateczne. Ponadto zdaniem organu nie jest możliwe skomunalizowanie z mocy prawa urządzeń energetycznych w tym wodnych, stanowiących odrębne od gruntu składniki własnościowe (art. 49 kodeksu cywilnego), gdyż w dniu 27 maja 1990 r. nie należały one do terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego lecz wchodziły w skład przedsiębiorstwa (zakładu). Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa wskazała, że stan faktyczny i prawny nieruchomości z dnia 27 maja 1990 r. określony w odpisie księgi wieczystej nr [...] i wypisie z ewidencji gruntów jako mienie Skarbu Państwa nie jest kwestionowany, natomiast wątpliwości stron postępowania odnoszą się do podmiotu na rzecz którego dana nieruchomość jest skomunalizowana.