Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 kwietnia 2008 r., sygn. II OSK 396/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak ( spr. ) Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 15 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 października 2006 r. sygn. akt IV SA/GL 607/05 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia pieniężnego z tytułu pracy przymusowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 października 2006 roku sygn. akt IV SA/GL 607/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę J. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób represjonowanych w przedmiocie świadczenia pieniężnego z tytułu pracy przymusowej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji stwierdził, że skarżący J. K. wnioskiem z dnia [...] zwrócił się do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o przyznanie przedmiotowego świadczenia pieniężnego. W jego treści skarżący podniósł, że w terminie od [...] czyli od dnia urodzenia aż do września 1945 roku przebywał w L., co było związane z deportowaniem matki do pracy przymusowej, czyli spełnił przesłanki ustawowe pozwalające na uzyskanie przedmiotowego świadczenia. Ponadto stwierdził, że przedłużenie pobytu po zakończeniu wojny spowodowane było jego chorobą. Do wniosku dołączył także pozytywną opinię Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę oraz dowody dokumentujące okres pobytu za granicą.

Następnie, decyzją z dnia [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił uwzględnienia żądania, ponieważ wnioskodawca nie wykazał wymaganego ustawą 6-miesięcznego okresu deportacji do pracy przymusowej. Dlatego na tej podstawie i art. 1 ust. 1, art. 4 ust. 1 i 2 oraz art. 2 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym, orzekł organ jak w osnowie decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00