Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2008 r., sygn. II OSK 1302/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska -Górnikiewicz (spr.) sędzia NSA (del.) Janusz Furmanek Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w W. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 4 czerwca 2008 r. sygn. akt II SAB/Bk 15/08 w sprawie ze skargi J. Ś. na bezczynność Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w W. M. w przedmiocie rozpoznania wniosku o stwierdzenie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
II OSK 1302 /08
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 czerwca 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku po rozpoznaniu sprawy ze skargi wniesionej przez J. Ś. na bezczynność Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wysokiem Mazowieckiem w przedmiocie choroby zawodowej, zobowiązał ów organ do wydania decyzji w przedmiocie rozpoznania wniosku J. Ś. o stwierdzenie choroby zawodowej - w terminie 30 dni od dnia doręczenia akt administracyjnych organowi.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, iż w dniu 21 lutego 2008 r. J. Ś. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku za pośrednictwem Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku skargę na bezczynność Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wysokiem Mazowieckiem zarzucając, iż organ ten nie nadał biegu i nie rozpoznał jego wniosku w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej.
Przedstawiając tok postępowania w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej oraz okoliczności związane z zatrudnieniem w firmie [...] skarżący wyjaśnił, iż Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku uchylając w 2000 roku decyzję Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku, zawarł szereg wytycznych co do dalszego postępowania w tym przedmiocie. Jednakże w ocenie skarżącego organy inspekcji sanitarnej przez 7 lat nie wykonały tych zaleceń i nie wydały decyzji w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej. Wprawdzie pismem z dnia 6 listopada 2000 roku Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wysokiem Mazowieckiem przesłał akta sprawy do Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku celem przeprowadzenia badań i wydania stosownego orzeczenia, ale nigdy to nie zostało wykonane. Dodatkowo skarżący zakwestionował trafność i zasadność rodzaju proponowanych mu badań. Podkreślił jednocześnie, iż podda się wszelkim badaniom, jeśli zostaną prawidłowo przeprowadzone i będą dotyczyły tych czynników, które występowały w miejscu zatrudnienia.