Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 10 września 2008 r., sygn. I GSK 778/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędziowie NSA Maria Myślińska (spr.) Czesława Socha Protokolant Katarzyna Janicka po rozpoznaniu w dniu 2 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. Spółki z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 31 stycznia 2007 r. sygn. akt I SA/Sz 302/06 w sprawie ze skargi E. Spółka z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Sz. z dnia [...] marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. Oddala skargę kasacyjną. 2. Zasądza od E. Spółka z o.o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Sz. kwotę 3600 zł (słownie: trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 31 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Sz 302/06 oddalił skargę "E." Spółki z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Sz. z dnia [...] marca 2006 r., nr [...]w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie określenia długu celnego i podatku VAT z następującym uzasadnieniem:
Agencja Celna J.-F. S.A., przedstawiciel firmy E. Sp. z o.o. z siedzibą w B., zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym, części do żelazek przywiezione z Ch. a zakupione w firmie K. T. Co Ltd. (zgłoszenia celne SAD nr [...], nr [...] z dnia [...] sierpnia 2002 r., i nr [...] z dnia [...] sierpnia 2002 r.). Poszczególne części do żelazek zostały zaklasyfikowane przez stronę do odrębnych pozycji Taryfy celnej, a dług celny i podatek od towarów i usług został obliczony od wartości celnej zgodnej z wartością transakcyjną poszczególnych części wykazanych w załączonych do zgłoszeń fakturach.
W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Urząd Kontroli Skarbowej w Sz. stwierdzono nieprawidłowości w zakresie taryfikacji ww. towaru. Organ kontroli stwierdził, iż okoliczności zakupu towaru, importu oraz zabiegów montażowych, niezbędnych do otrzymania wyrobów gotowych w postaci żelazek z nawilżaczami wskazują, iż importowane części, z których złożono gotowe żelazka, winny zostać zaklasyfikowane do pozycji Taryfy celnej właściwej dla żelazek, w myśl reguły 2a Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej (ORINS). Stan przygotowania przywiezionych z zagranicy, zakupionych u jednego kontrahenta zagranicznego i jednocześnie wyeksportowanych (w trzech kontenerach), elementów stanowiących komplet elementów do montażu żelazek wskazywał, że towar był w stanie nie zmontowanym (na czas transportu i w chwili zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu) i możliwe było zmontowanie wyrobów gotowych poprzez wykonanie stosunkowo prostych operacji montażowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right