Wyrok NSA z dnia 11 września 2008 r., sygn. I GSK 941/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Jan Bała Sędzia NSA Rafał Batorowicz Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 11 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej V. - T. R. Spółki z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 12 kwietnia 2007 r. sygn. akt I SA/Ke 75/07 w sprawie ze skargi V. - T. R. Spółki z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. wyrokiem z 12 kwietnia 2007 r. sygn. akt I SA/Ke 75/07 oddalił skargę V. T. R. - spółki z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia stwierdził, że na podstawie zgłoszenia celnego z [...] lipca 2003 r. nr [...] Spółka zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu zakupiony w Niemczech towar w postaci odzieży używanej, z zastosowaniem preferencyjnej, obniżonej stawki celnej 0%. Do zgłoszenia dołączyła m.in. fakturę handlową z deklaracją eksportera o preferencyjnym pochodzeniu towaru.
W trybie przewidzianym w Protokole Nr 4 do Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzeczpospolitą Polską, z jednej strony, a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z drugiej strony, sporządzonego w Brukseli 16 grudnia 1991 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 11, poz. 38 ze zm.), polski organ celny wystosował do władz celnych kraju eksportu wniosek o przeprowadzenie kontroli dowodu pochodzenia zawartego na fakturze; w odpowiedzi organy poinformowały, że wymieniony w przesłanej fakturze towar nie jest towarem o preferencyjnym pochodzeniu w rozumieniu Protokołu Nr 4.
Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z [...] października 2006 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowanej stawki celnej oraz kwoty długu celnego, określając należne cło w prawidłowej wysokości. Z uwagi bowiem na brak potwierdzenia przez niemieckie władze celne preferencyjnego pochodzenia towaru niemożliwe było, zdaniem organu, zastosowanie obniżonej stawki celnej.