Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2008 r., sygn. I GSK 700/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędziowie NSA Zofia Borowicz Janusz Zajda Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 13 lutego 2007 r. sygn. akt V SA/Wa 1014/06 w sprawie ze skargi L. S. P. Spółki z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 13 lutego 2007 r., sygn. akt V SA/Wa 1014/06 w sprawie ze skargi L.S.P. Sp. z o.o. w P. uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] marca 2006 r., nr [...] oraz stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, że dnia [...] sierpnia 2000 r. na podstawie dokumentu SAD nr [...] został objęty procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar, którego wartość celną przyjęto w wysokości odpowiadającej cenie transakcyjnej wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu faktur handlowych, wystawionych przez eksportera L.S. & CO. E. N.V.

Naczelnik Urzędu Celnego I w W. decyzją z dnia [...] lipca 2003 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i określił w decyzji wartość celną w skorygowanej (podwyższonej) wysokości, ponieważ Spółka deklarując wartość towaru nie doliczyła do niej opłat licencyjnych płaconych na rzecz L.S. & CO.

Decyzją z dnia [...] marca 2006 r. Dyrektor Izby Celnej w W. uchylił powyższą decyzję w części dotyczącej wartości celnej towaru i orzekł w tym zakresie doliczając do wartości importowanych ubrań opłaty licencyjne w wysokości wynikającej z umowy licencyjnej. Uznał, że organ pierwszej instancji nieprawidłowo doliczył całość kwoty wskazanej w raporcie, jaki na mocy umowy Spółka zobowiązała się sporządzać dla licencjodawcy za dany okres rozliczeniowy, do zaimportowanych towarów. Przedmiotem zgłoszenia celnego były podkoszulki męskie bawełniane marki L. I gatunek, zatem w stosunku do tego towaru powinna być doliczona opłata licencyjna w wysokości 5% Ceny Sprzedaży Netto. Jednocześnie strona zgłosiła 460 sztuk spodni damskich drelichowych I gatunku i 18 sztuk II gatunku. W stosunku do towaru I gatunku powinna być doliczona opłata licencyjna w wys. 12% Ceny Sprzedaży Netto. Organ odwoławczy zauważył, że nie jest możliwe jednoznaczne ustalenie ceny sprzedaży netto towaru objętego zgłoszeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00