Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2008 r., sygn. I GSK 715/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędziowie NSA Zofia Borowicz Janusz Zajda (spr.) Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 20 grudnia 2006 r. sygn. akt V SA/Wa 1012/06 w sprawie ze skargi L. S. P. Spółki z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz L. S. P. Sp. z o.o. w P. kwotę 197 (sto dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 20 grudnia 2006 r. sygn. akt V SA/Wa 1012/06 w sprawie ze skargi L. S. P. - spółki z o.o. w P. uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] marca 2006 r. nr [...] oraz stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia powołał się na okoliczność, że [...] września 2000 r. na podstawie dokumentu SAD nr [...] został objęty procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar, którego wartość celną przyjęto w wysokości odpowiadającej cenie transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu faktury handlowej, wystawionej przez eksportera L. S. & Co. w S. F. w S. Z.

Naczelnik Urzędu Celnego I w W. [...] sierpnia 2003 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i określił w decyzji wartość celną w skorygowanej (podwyższonej) wysokości, ponieważ Spółka deklarując wartość towaru nie doliczyła do niej opłat licencyjnych płaconych na rzecz eksportera. Organ stwierdził, że z uwagi na szeroki charakter wiążącej importera z eksporterem umowy licencyjnej (obejmującej zarówno opłaty z tytułu know-how, udzielanie praw autorskich, jak i patentów, licencji oraz znaków towarowych i pomocy technicznej) oraz brak w aktach dokumentów, które świadczyłyby o tym, że płatności nie dotyczyły importowanego towaru, należało przyjąć, iż opłaty dotyczą wszystkich towarów sprowadzanych od firm należących do Grupy L. S.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00