Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 października 2008 r., sygn. I GSK 422/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędziowie Kazimierz Brzeziński (spr.) NSA Tadeusz Cysek Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 24 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 11 grudnia 2007 r. sygn. akt III SA/Łd 591/07 w sprawie ze skargi E. W. und P. GmbH z siedzibą w R.-W. (N.) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty wynikającej z długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej Ł. na rzecz E. W. und P. GmbH z siedzibą w R.-W. (N.) kwotę 1200 (tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. wyrokiem z dnia 11 grudnia 2007 r. sygn. akt III SA/Łd 591/07 po rozpoznaniu sprawy ze skargi E. W. und P. GmbH z siedzibą w R.-W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] lipca 2007 r. Nr [...] w przedmiocie określenia kwoty wynikającej z długu celnego - uchylił zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że w dniu [...] grudnia 2006 r. Spółka E. zgłosiła do odprawy celnej towar opisany w zgłoszeniu celnym jako rozcieńczalnik do farb olejnych, deklarując kod 3814 00 90 90.

Z uwagi na wątpliwości co do deklarowanego w zgłoszeniu celnym kodu Taryfy celnej, Naczelnik Urzędu Celnego I w Ł. zwrócił się do Centralnego Laboratorium Celnego w W. o przeprowadzenie badań próbek tego towaru w celu określenia jego składu surowcowego oraz wyrażenia opinii odnośnie deklarowanego w zgłoszeniu celnym kodu taryfowego.

W sprawozdaniu z badań z dnia [...] grudnia 2006 r. Centralne Laboratorium Celne w W. stwierdziło, że przesłane próbki stanowią alkohol etylowy skażony bitrexem, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 stycznia 2006 r. w sprawie środków dopuszczonych do skażenia alkoholu etylowego (Dz. U. Nr 8, poz. 49) oraz że w próbkach stwierdzono również obecność glikolu propylenowego oraz nieznaczne ilości metanolu, a także, że zawartość glikolu propylenowego w stosunku do masy wynosi od 0,92% do 0,94% +/- 0,09%, a zawartość etanolu od 93,926% do 93,985%. Laboratorium wyjaśniło również, że skażony alkohol etylowy, którego próbki stanowiły przedmiot przeprowadzonych badań laboratoryjnych, może być stosowany do celów technicznych m.in. do produkcji rozcieńczalników, płynów do spryskiwaczy szyb samochodowych oraz podobnych produktów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00