Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. I GSK 68/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski (spr.) Sędziowie NSA Janusz Zajda Marzenna Zielińska Protokolant Kamil Lissowski po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2008 r. skargi kasacyjnej T. K. - F. H. "A." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 27 września 2007 r. sygn. akt I SA/Go 1499/06 w sprawie ze skargi T. K. - F. H. "A." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w R. na rzecz T. K. - F. H. "A." kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. wyrokiem z dnia 27 września 2007 r., sygn. akt I SA/Go 1499/06 po rozpoznaniu skargi T. K. - F. H. "A." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie należności celnych oraz podatku od towarów i usług - oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że w dniu [...] czerwca 2003 r., na podstawie dokumentu SAD nr [...], agencja celna jako przedstawiciel bezpośredni T. K. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym odzież (szorty dziecięce, bluzki damskie, szorty męskie, spodnie i szorty młodzieżowe) deklarując stawkę celną konwencyjną w wysokości 18%. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. świadectwo pochodzenia towaru Form A nr [...] z dnia [...] maja 2003 r.

Decyzją z dnia [...] listopada 2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego w G. W. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej kursu waluty, kraju pochodzenia i zastosowania stawki celnej i określił na nowo kwotę długu celnego oraz podatku od towarów i usług. Otrzymał bowiem negatywny wynik weryfikacji będącego podstawą zastosowania stawki celnej konwencyjnej świadectwa pochodzenia. W odpowiedzi na wniosek o przeprowadzenie weryfikacji chińskie władze celne poinformowały bowiem, że przedłożone świadectwo jest nieautentyczne, ponieważ sfałszowano pieczęcie i podpisy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00