Wyrok NSA z dnia 17 września 2008 r., sygn. II GSK 292/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędzia NSA Zofia Borowicz Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 3 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. D. G. i A. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 13 września 2007 r. sygn. akt II SA/Bk 466/07 w sprawie ze skargi R. D. G. i A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty eksploatacyjnej za wydobytą bez koncesji kopalinę 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznawania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w B., 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz skarżących R. D. G. i A. G. kwotę 34 077 (słownie: trzydzieści cztery tysiące i siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wojewoda Ł. decyzją z dnia [...] lutego 2001 r., nr [...] udzielił A.S. koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża "D. I". Decyzją Wojewody P. z dnia [...] sierpnia 2002 r., nr [...] koncesja została przeniesiona na rzecz R.D.G. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą P.W. "G.-K." w Ł..
Starosta Ł. decyzją z dnia [...] marca 2007 r., nr [...] ustalił R.G. opłatę eksploatacyjną w wys. 5.735.310 zł za wydobytą kopalinę - kruszywo naturalne bez wymaganej koncesji z położonych na gruntach wsi D. działek nr: 791, 793, 794,795, 798 i 799 stanowiących własność R.G. i A.G..
Po rozpatrzeniu odwołania strony, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., decyzją z dnia [...] maja 2007 r., nr [...] utrzymało w mocy decyzję Starosty Ł..
Uzasadniając swoją decyzję SKO wskazało, że organ I instancji oparł swoje rozstrzygnięcie o całokształt zebranego w sprawie materiału dowodowego. Kolegium nie podzieliło zarzutu naruszenia art. 85a ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947 ze zm.) poprzez jego błędne zastosowanie, ponieważ zgodnie z ust. 1 cyt. przepisu, w razie wydobywania kopaliny bez wymaganej koncesji lub z rażącym naruszeniem jej warunków właściwe organy ustalają, w drodze decyzji, prowadzącemu działalność gospodarczą, opłatę eksploatacyjną w wysokości osiemdziesięciokrotnej stawki opłaty eksploatacyjnej dla danego rodzaju kopaliny, pomnożonej przez ilość wydobytej w ten sposób kopaliny, stosując stawki obowiązujące w dniu wszczęcia postępowania. W ocenie SKO powyższy przepis obliguje właściwy organ (Starostę Ł.) do ustalenia prowadzącemu bezprawną działalność podwyższonej opłaty eksploatacyjnej. Opłata ta dotyczy kopaliny, na której wydobycie przedsiębiorca uzyskał wymagane prawem zezwolenie (koncesję).