Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2008 r., sygn. I GSK 386/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski (spr.) Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Czesława Socha Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "A." Spółki z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 7 grudnia 2006 r. sygn. akt III SA/Wr 273/05 w sprawie ze skargi "A." Spółki z o.o. w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] kwietnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. Oddala skargę kasacyjną; 2. Zasądza od "A." Spółki z o.o. w G. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. kwotę 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. akt III SA/Wr 273/05 oddalił skargę A. Spółki z o.o. w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] kwietnia 2005 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na następującym stanie faktycznym:

Na podstawie dokumentu SAD z dnia [...] lutego 2003 r., nr [...], A. Spółka z o.o. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzony z I. suchy ekstrakt w postaci proszku, pozyskiwany z nasion soi, o nazwie handlowej [...]. Sprowadzony towar został w zgłoszeniu zaklasyfikowany do pozycji PCN 2106 90 98 0 ze stawką celną obniżoną w wysokości 0%.

Decyzją z dnia [...] lutego 2005 r., nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego we W. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz określił kwotę długu celnego i kwotę odsetek wyrównawczych. Organ stwierdził, iż wobec sprowadzonego towaru powinien zostać zastosowany kod PCN 1302 19 98 9.

Orzekając na skutek odwołania Spółki, Dyrektor Izby Celnej decyzją z dnia [...] kwietnia 2005 r. utrzymał w mocy decyzję organu celnego I instancji. W uzasadnieniu wskazał, iż pozycja 2106 obejmuje przetwory spożywcze pod warunkiem, że nie są objęte jakąkolwiek inną pozycją w Nomenklaturze. Pozycją tą objęte są zatem przetwory składające się z mieszanin związków chemicznych (kwasów organicznych, soli wapniowych itd.) ze środkami spożywczymi (mąka, cukier, mleko w proszku itd.), stosowane zarówno jako składniki tych produktów spożywczych, jak też dla polepszenia ich niektórych właściwości (wyglądu, trwałości, struktury). Objęte są nią preparaty często określane jako uzupełnienie diety (food suplements).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00