Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2008 r., sygn. II FSK 501/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Grzelak, Sędzia NSA: Włodzimierz Kubiak, Sędzia NSA: Jerzy Rypina (spr.), Protokolant Katarzyna Pawłowska, po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. P.-B. D. i M. T.- W. Sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 stycznia 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 3994/06 w sprawie ze skargi B. P.-B. D. i M. T.- W. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 15 marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie zmiany z urzędu postanowienia w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 stycznia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. "T." sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 15 marca 2006 r. w przedmiocie zmiany z urzędu postanowienia w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji stwierdził, że przedmiotem sporu w rozpatrywanej sprawie jest interpretacja art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm., zwanej dalej u.p.d.o.p.),na tle przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego. Spór ten zrodził się w związku z udzieloną Spółce przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zmienionej następnie z urzędu przez organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Wprawdzie pytanie Spółki dotyczyło jedynie sposobu zaliczenia różnic kursowych do kosztów uzyskania przychodów, niemniej biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz jej własne stanowisko w sprawie, koniecznym elementem udzielanej informacji stało się również zaprezentowanie przez organ podatkowy jednoznacznego poglądu co do interpretacji jednego z przepisów u.p.d.o.p. ustanawiających zwolnienie przedmiotowe od podatku dochodowego, a konkretnie co do zakresu stosowania powoływanego wyżej art. 17 ust. 1 pkt 23 u.p.d.o.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00