Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2008 r., sygn. I FSK 417/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S.A. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 1546/07 w sprawie ze skargi S.A. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 25 czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddalono skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi
1.1. Wyrokiem z dnia 19 listopada 2007r., sygn. akt III SA/Wa 1546/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. A. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 25 czerwca 2007r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług.
Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.
1.2. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego II w W. z dnia 6 grudnia 2004 r., którą określono spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów.
Opisując stan faktyczny będący podstawą rozstrzygnięcia organ podał, że spółka dokonywała importu leków od kontrahentów zagranicznych, deklarując nieprawidłową (zawyżoną) wysokość ich wartości celnej. Taki stan był powodem wydania przez organy celne decyzji ustalającej spółce nową wartość celną towaru. W prawomocnych orzeczeniach sądowych przesądzono o zasadności tej decyzji. Dlatego też konieczne stało się określenie w prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego, powstałego z mocy prawa w chwili powstania długu celnego.