Wyrok NSA z dnia 2 kwietnia 2008 r., sygn. I FSK 66/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Juliusz Antosik sędzia NSA Jan Zając Protokolant Marcin Wacławik po rozpoznaniu w dniu 2 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej K. A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 4 października 2006 r., sygn. akt I SA/Ol 370/06 w sprawie ze skargi K. A. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 30 maja 2006 r., [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. A. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 października 2006 r., sygn. akt I SA/Ol 370/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę K. A. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 30 maja 2006 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2003 roku.
2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji ustalił, iż swoją decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję organu I instancji z dnia 27 października 2005 r. Wskazano, iż w wyniku przeprowadzonej u podatnika kontroli podatkowej stwierdzono nieprawidłowe określenie kwoty podatku naliczonego w przedmiotowym okresie - nieprawidłowości związane były z przyjęciem do ewidencji zakupu i do deklaracji podatkowej VAT-7 podatku naliczonego z faktur zakupu VAT wystawionych przez firmę "V." K. W. Przeprowadzone czynności sprawdzające ujawniły, że firma "V." w okresie od przełomu 2001-2002 r. do października 2004 r. wystawiała faktury VAT, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Z zeznań właściciela tej firmy wynikało, iż od kwietnia 2000r. zaprzestał on prowadzenia działalności gospodarczej, nie sprzedawał nikomu żadnych towarów, nie świadczył żadnych usług, zaprzestał prowadzenia dokumentacji finansowo-księgowej oraz nie składał deklaracji VAT-7. Zeznał on również, że wszystkie przedstawione w trakcie przesłuchania faktury nie dokumentują rzeczywistych czynności, gdyż jako właściciel firmy "V." nie wykonywał skarżącemu żadnych czynności. Za wystawianie pustych faktur otrzymywał określony procent wartości brutto wystawionej na fakturze. Ten sam mechanizm opisał w swoich zeznaniach złożonych w toku postępowania karnego.