Wyrok NSA z dnia 5 marca 2008 r., sygn. II FSK 1075/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Sławomir Presnarowicz, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 21 marca 2007 r. sygn. akt I SA/Sz 630/06 w sprawie ze skargi Z. P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 12 lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzupełnienia oraz sprostowania decyzji odmawiającej stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za miesiące od maja do grudnia 2005r. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 marca 2007 r., sygn. akt: I SA/Sz 630/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Z. P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 12 lipca 2006 r., nr (...), w przedmiocie odmowy uzupełnienia oraz sprostowania decyzji odmawiającej stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za miesiące od maja do grudnia 2005 r.
W uzasadnieniu orzeczenia opisując dotychczasowy przebieg postępowania, wyjaśniono, że zaskarżonym postanowieniem odmówiono uzupełnienia oraz sprostowania decyzji Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 1 czerwca 2005 r., nr (...), utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w S. z dnia 1 lutego 2006 r. odmawiającą podatnikowi Z. P. stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za miesiące od maja do grudnia 2005 r.
W uzasadnieniu tej decyzji organ podatkowy wyjaśnił, że wnioskiem z dnia 5 stycznia 2006 r. skarżący wystąpił o zwrot nienależnych - jego zdaniem - zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2005 r. wraz z ustawowymi odsetkami, jak od zaległości podatkowych. Zdaniem wnioskodawcy, nadpłata powstała wskutek niezgodnego z prawem opodatkowania przez płatnika - Wojskowe Biuro Emerytalne w S. - otrzymanej przez niego należności w postaci zaliczkowego zabezpieczenia na poczet emerytury, do której nabył prawo w 1985 r. Ponadto wskazał, że nie został dotychczas wydany żaden konstytutywny, prawotwórczy akt (decyzja) przez właściwy miejscowo i rzeczowo wojskowy organ emerytalny, ustalający jego prawo do emerytury nabytej z mocy ustawy. Dlatego otrzymywane przez niego świadczenie emerytalne nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie podlegało ono zwiększeniu, ani ubruttowieniu na zasadach wynikających z przepisów art. 55 ust. 6 i ust. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 80 poz. 350 ze zm.) - zwanej dalej w skrócie u.p.d.o.f.