Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2008 r., sygn. II FSK 448/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA del. Aleksandra Wrzesińska - Nowacka, (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. P. i M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 25 maja 2007 r. sygn. akt I SA/Lu 782/06 w sprawie ze skargi H. P. i M. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 2 października 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r. 1) odrzuca skargę kasacyjną H. P., 2) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w L. na rzecz M. P. kwotę 14.873 (czternaście tysięcy osiemset siedemdziesiąt trzy) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 maja 2007 r. sygn. akt I SA/Lu 782/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę H. P. i M. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 2 października 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r.
W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd podał, że Dyrektor Izby Skarbowej w L. zaskarżoną decyzją, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), po rozpatrzeniu odwołania M. P. i H. P. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. z dnia 5 kwietnia 2006 r., określającą zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 r. w kwocie 2.193,407 zł. Podstawę podjętego przez organ podatkowy rozstrzygnięcia stanowiły ustalenia kontroli skarbowej przeprowadzonej w Przedsiębiorstwie Produkcyjno - Handlowym "M." spółka cywilna M. P., A.K. w L. Spółka prowadziła działalność gospodarczą , której przedmiotem była produkcja wyrobów farmaceutycznych ( przede wszystkim tabletek od bólu głowy " z (...)") oraz import środków farmaceutycznych (opatrunków C.), będąc jedynym dystrybutorem tego towaru w Polsce. W badanym roku podatkowym spółka sprzedawała produkowane przez siebie wyroby wyłącznie za pośrednictwem hurtowni farmaceutycznej B. prowadzonej przez J. S. Za pośrednictwem tej hurtowni wprowadzała też do obrotu opatrunki C., niewielką tylko ich część sprzedając bezpośrednio do szpitali. Ustalono ponadto, że kontakty między spółką M. a hurtownią B. wykraczały poza zwykłe kontakty handlowe. Pracownicy M. wykonywali bowiem czynności związane z bieżącą działalnością hurtowni, spółka w latach 1999-2003 wykonywała działania związane bezpośrednio z organizacją i wsparciem sprzedaży towarów dla innych nabywców niż powiązane hurtownie, wypłacała prowizję dla przedstawiciela handlowego od transakcji zawartych pomiędzy hurtowniami A. i B. a szpitalami, które nabywały towar od hurtowni, przyjmowała od hurtowni zwrot niesprzedanego towaru i następnie wprowadzała ten sam towar do obrotu za pośrednictwem hurtowni działającej w następnym roku. Osoby prowadzące hurtownie- A. S., J. S., A.P. i M. P. przekazywały M. P. środki uzyskane z działalności hurtowni. Z tych względów na podstawie art. 25 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. DZ.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm., powołanej dalej jako u.p.d.o.f.) stwierdzono zaniżenie dochodu uzyskanego przez spółkę cywilną ze sprzedaży wyrobów farmaceutycznych na skutek "przerzucania dochodów" na pozostającą w związku gospodarczym Hurtownię Farmaceutyczną "B." prowadzoną przez J. S. Ponadto stwierdzono naruszenie art. 26 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. poprzez zawyżenie odliczenia od dochodu M.P. o kwotę 1.090 zł z tytułu dokonanych w 2000 r. darowizn.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right