Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2008 r., sygn. I FSK 688/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik (sprawozdawca), Sędzia NSA (del.) Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych "G." Spółki z o.o. w S. od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 14 listopada 2006 r., sygn. akt od I SA/Wr 945/06 do I SA/Wr 948/06 w sprawach ze skarg "G." Spółki z o.o. w S. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 16 stycznia 2003 r., nr od [...] do [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargi kasacyjne, 2. zasądza od "G." Spółki z o.o. w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. łącznie kwotę [...] zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżone wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
1. Wyrokami tymi (z dnia 14 listopada 2006 r., sygn. akt od I SA/Wr 945/06 do 948/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po ponownym rozpoznaniu, oddalił skargi "G." Spółki z o.o. w S.na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 16 stycznia 2003 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec i kwiecień 1999 r.
2. Stan spraw przedstawiony przez Sąd I instancji:
2.1. Urząd Skarbowy w W. zakwestionował wykazany przez Spółkę w korekcie deklaracji podatek naliczony za styczeń 1999 r., wynikający z faktury nr FV/5922 z 30 grudnia 1998 r. wystawionej przez M. K., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą: M. ZPChr. Z treści faktury wynikało, że sprzedaż dotyczyła: hal produkcyjnych, budynków administracyjno-socjalnego i techniczno-biurowego, portierni, stacji paliw, sieci energetycznej, dróg, placów, instalacji telefonicznej, ogrodzenia terenu. Jak ponadto ustalił organ, M. K. 30 grudnia 1998 r. wystawił dla Spółki także fakturę nr FV/5923 na sprzedaż składników majątku trwałego i rachunek uproszczony dotyczący sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajdowały się opisane nieruchomości. M. K.nabył te składniki majątkowe od spółki PPH "M." w upadłości jako "zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym". Nieruchomość i składniki majątku trwałego M. K. ujął na koncie rozliczeniowym jako inwestycje rozpoczęte, poczynił na nie nakłady, jednak nie wykorzystywał ich w prowadzonej działalności gospodarczej. Z kolei Spółka "G." na bazie odsprzedanych jej przez M. K.nieruchomości, prawa wieczystego użytkowania i składników majątku trwałego utworzyła samobilansujący się oddział tej spółki (Zakład Produkcji Soków i Napojów). Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, organ uznał, że transakcje sprzedaży udokumentowane trzema opisanymi dokumentami stanowiły w istocie sprzedaż przedsiębiorstwa, a czynność ta w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (DzU nr 11, poz. 50 ze zm.) nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zakwestionowane faktury były zatem fakturami, o których mowa w art. 33 ust. 1 tej ustawy, i w myśl § 54 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (DzU nr 156, poz. 1024 ze zm.) nie dawały skarżącej Spółce prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z tych faktur. Wobec tego, Urząd Skarbowy decyzją z 4 października 2002 r. nr [...] skorygował Spółce rozliczenie podatku od towarów i usług za styczeń 2002 r. i ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe.