Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2008 r., sygn. I FSK 529/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (autor uzasadnienia), Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. Spółki z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 grudnia 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 904/06 w sprawie ze skargi B. Spółki z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 29 marca 2006 r. [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 grudnia 2006 r., sygn. akt III SA/Gl 904/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę B. sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 29 marca 2006 r., nr [...] i [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.

Decyzją z dnia 6 grudnia 2005 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. odpowiednio określił wyżej wymienionej spółce zobowiązania podatkowe lub nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym i ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe za poszczególne miesiące 2003 r. W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podał, że wskutek kontroli skarbowej przeprowadzonej w spółce ustalono, że sprzedaż paliw pomiędzy M. sp. z o.o., a skarżącą nie miała odzwierciedlenia w dokonywanych przez M. sp. z o.o. zakupach. W oparciu o zebraną dokumentację wskazano, że w 2003 r. spółka ta łącznie sprzedała ponad 8 mln dm3 oleju napędowego (ON), jednakże w tym samym czasie nie dokonywała zakupu tego produktu, w związku z czym przyjęto, że nastąpiło przeklasyfikowanie jednego rodzaju produktu naftowego na inny. Organ podatkowy stwierdził, że M. sp. z o.o. dokonywała zakupu oleju niskokrzepnącego FL, po czym wystawiała na rzecz skarżącej spółki faktury dokumentujące sprzedaż pełnowartościowego oleju napędowego (ON), która w rzeczywistości nie miała miejsca. Na potwierdzenie powyższego organ podał, że kontrahenci skarżącej, przesłuchiwani w charakterze świadków zeznali, że nabywane od skarżącej paliwo na początku było dobrej jakości, jednakże z czasem jego jakość uległa znacznemu obniżeniu, wskutek czego wiele z tych podmiotów zrezygnowało z handlu ze skarżącą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00