Wyrok NSA z dnia 5 maja 2016 r., sygn. I FSK 2005/14
Tylko gdy podmiot gospodarczy podjął wszelkie działania, jakich można od niego w sposób uzasadniony oczekiwać, w celu upewnienia się, że transakcje w których uczestniczy nie wiążą się z przestępstwem, czy to w zakresie podatku VAT czy w innej dziedzinie, może on domniemywać legalność tych transakcji, bez ryzyka utraty prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 września 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 575/14 w sprawie ze skargi B. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 16 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Stan faktyczny i przebieg sprawy
1.1. Wyrokiem z 9 września 2014 r., III SA/Wa 575/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. B. (dalej: "skarżąca", "strona") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (zwany dalej: "DIS" lub "organem odwoławczym") z dnia 16 grudnia 2013 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy 2004 r.
1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że DIS po rozpoznaniu odwołania skarżącej od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. (zwanego dalej: "DUKS" lub "organem pierwszej instancji") z dnia 11 września 2013 r. określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za I, II, III kwartał, październik i grudzień 2004 r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za II kwartał, listopad i grudzień 2004 r., decyzją z dnia 16 grudnia 2013 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.