Wyrok NSA z dnia 18 września 2008 r., sygn. II FSK 923/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Edyta Anyżewska, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 18 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. B.-K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 7 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Bk 243/06 w sprawie ze skargi L. B.-K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 25 kwietnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r. oraz odsetek za zwłokę od zaliczek miesięcznych na wskazany podatek 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. B. - K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 lutego 2007 r. w sprawie oznaczonej sygn. akt I SA/Bk 243/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. oddalił skargę L. B. - K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 25 kwietnia 2006 r., Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 rok oraz odsetek za zwłokę od zaliczek miesięcznych na wskazany podatek.
Z przedstawionego w uzasadnieniu wyroku stanu sprawy będącego podstawą faktyczną orzeczenia wynika, że w wyniku postępowania kontrolnego Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. stwierdził zawyżenie przez podatnika kosztów uzyskania przychodu poprzez zaliczenie do nich wydatków na zakup oleju napędowego udokumentowanych 78 fakturami VAT, w których jako sprzedawca wskazana była stacja paliw "F." Spółka jawna. Organ kontroli ustalił, że faktury te nie odzwierciedlają rzeczywistych transakcji, ich posiadanie i uwzględnienie w dokumentacji księgowej miało umożliwić ujęcie w kosztach uzyskania przychodów wydatków w rzeczywistości poniesionych na nabycie oleju opałowego, zakupionego w firmie E. Organ uznał, że podatkowa księga przychodów i rozchodów prowadzona była nierzetelnie, w związku z czym nie stanowi dowodu w zakresie zaewidencjonowanych w niej w 2001 r. kosztów zakupu paliwa do samochodów ciężarowych. Podstawę opodatkowania określono na podstawie danych wynikających z księgi oraz w drodze oszacowania dokonanego w oparciu o przepis art. 23 § 4 i § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia1997 r. Ordynacja podatkowa(Dz.U. z 2005 r., Nr 8,poz. 60 ze zm., dalej powoływanej jako O.p.). Przedmiotem szacowania były koszty uzyskania przychodu.