Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2008 r., sygn. II FSK 838/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Gruszczyński, Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Stanisław Bogucki (sprawozdawca), Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 marca 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 2784/06 w sprawie ze skargi R. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 29 czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz R. S.A. z siedzibą w W. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 5 marca 2007 r. o sygn. III SA/Wa 2784/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - po rozpoznaniu sprawy ze skargi "R." S.A. z siedzibą w W. (dalej: Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (dalej: organ odwoławczy) z dnia 29 czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - (1) uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. (dalej: organ I instancji) z dnia 21 marca 2006 r., nr [...], (2) stwierdził, że uchylone decyzja i postanowienie nie podlegają wykonaniu w całości, (3) zasądził od organu odwoławczego na rzecz Spółki kwotę 440 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

1.2. Uzasadniając wyrok WSA w Warszawie wskazał, że wnioskiem z dnia 22 grudnia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego Spółka podała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług leasingowych, w tym także zawiera umowy leasingu z konsumentami w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy o kredycie konsumenckim (Dz. U. Nr 100, poz. 1881 ze zm.; dalej; u.o.k.k.). Przedmiotem tego typu umów są rzeczy ruchome, których wartość jednostkowa nie przekracza 80.000 zł. Na podstawie zawartych umów rzeczy te są oddawane do użytkowania lub używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony w celu bezpośrednio niezwiązanym z działalnością gospodarczą. Spółka zwróciła się w w.w. wniosku z zapytaniem: jakie są skutki podatkowe tego rodzaju umów w rozumieniu art. 17f ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.; dalej: u.p.d.o.p.); czy w przypadku skorzystania przez konsumenta z prawa wynikającego z art. 8 u.o.k.k. Spółka jest zobowiązana do skorygowania wartości należnego jej wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i czy jest zobowiązana do wystawienia faktury korygującej VAT w zakresie sumy należności, ze zmniejszeniem o wartość oprocentowania, którego konsument nie uiścił; czy przewidziane w art. 8 u.o.k.k. uprawnienie konsumenta modyfikuje treść art. 17c u.p.d.o.p., poprzez odstąpienie w takim przypadku od konieczności wykonania umowy leasingu w jej podstawowym okresie jako warunku, od którego zależy prawo zakupu przedmiotu leasingu za cenę niższą od rynkowej. Zdaniem Spółki, w przedmiotowym stanie faktycznym, umowy leasingu zawierane z konsumentami można tak samo traktować jak umowy zawierane z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, pomimo że konsumenci nie mają prawa dokonywać amortyzacji. W ocenie Spółki, jest ona zobowiązana do skorygowania wartości należnego jej wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy oraz do wystawienia faktury korygującej VAT w zakresie sumy należności ze zmniejszeniem o wartość oprocentowania, którego konsument nie uiścił. Konsument, korzystając z przysługującego mu prawa wyrażonego w art. 8 u.o.k.k., nie traci prawa do zakupu przedmiotu leasingu za cenę niższą od rynkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00