Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 sierpnia 2008 r., sygn. II FSK 737/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Edyta Anyżewska (sprawozdawca), Sędziowie NSA: Krystyna Nowak, Jerzy Rypina, Protokolant Katarzyna Pawłowska, po rozpoznaniu w dniu 20 sierpnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 20 października 2006 r. sygn. akt I SA/Kr 1600/04 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 21 września 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia - po wznowieniu postępowania - decyzji ostatecznej w sprawie opłaty skarbowej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 7 lutego 2001 r. Izba Skarbowa w K. (Ośrodek Zamiejscowy w N.) utrzymała w mocy rozstrzygnięcie wymiarowe organu pierwszej instancji, określające M. S. należną opłatę skarbową od umowy sprzedaży nieruchomości (akt notarialny z dnia 27 listopada 1999 r., rep. A. nr [...]), zaległość podatkową w tym zakresie oraz odsetki za zwłokę.

Podstawę faktyczną w/w rozstrzygnięcia stanowiło ustalenie, że skarżąca nie była uprawniona do skorzystania ze zwolnienia od opłaty skarbowej, uregulowanego w § 63 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1994 r. w sprawie opłaty skarbowej (Dz. U. nr 136, poz. 705 ze zm.). Zakupiona przez skarżącą nieruchomość (zabudowana budynkiem mieszkalnym działka w P. o pow. 287 m2) nie mogła bowiem wejść w skład gospodarstwa rolnego nabywcy, co stanowiło przesłankę do zwolnienia w/w transakcji z opłaty skarbowej na podstawie wskazanego przepisu. Organ przytoczył w tym miejscu definicję gospodarstwa rolnego, zawartą w art. 55[3] ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.), dalej K.c., zwracając uwagę na to, że składniki gospodarstwa rolnego powinny stanowić zorganizowaną całość gospodarczą. Przedmiotowa nieruchomość była tymczasem oddalona od gospodarstwa rolnego skarżącej o około 200 km, a ponadto z uwagi na niewielką powierzchnię nadawała się jedynie do zabudowy i była faktycznie zabudowana budynkiem mieszkalnym. Brak było natomiast możliwości posadowienia na niej zabudowań gospodarczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00