Wyrok NSA z dnia 16 marca 2007 r., sygn. I OSK 1997/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Małgorzata Jaśkowska, Sędziowie NSA Janina Antosiewicz, Małgorzata Pocztarek (spr.), Protokolant Joanna Szcześniak, po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Agnieszki W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 sierpnia 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 816/06 w sprawie ze skargi Agnieszki W., przedstawicielki ustawowej małoletniego syna Dawida na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 27 lutego 2006 r. (...) w przedmiocie świadczenia w drodze wyjątku 1. oddala skargę kasacyjną, 2. przyznaje adw. Krystynie K. od Skarbu Państwa wynagrodzenie w kwocie 292,80 zł /dwieście dziewięćdziesiąt dwa zł, osiemdziesiąt gr./ zawierające także stawkę podatku od towarów i usług z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 sierpnia 2006 r., II SA/Wa 816/06 oddalił skargę Agnieszki W. przedstawicielki ustawowej małoletniego syna Dawida wniesioną na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 27 lutego 2006 r., (...) w przedmiocie świadczenia w drodze wyjątku.
Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia 27 lutego 2006 r. utrzymał w mocy swoją poprzednią decyzję z dnia 29 grudnia 2005 r., którą to decyzją wydaną na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych /Dz.U. nr 162 poz. 1118 ze zm./ odmówił Agnieszce W. przyznania świadczenia w drodze wyjątku na rzecz syna Dawida, po zmarłym w dniu 28 grudnia 2003 r. ojcu Piotrze M.
W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że świadczenie w drodze wyjątku może być przyznane ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury i renty: nie mogą ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania. Do przyznania świadczenia w drodze wyjątku wszystkie te przesłanki winny być spełnione łącznie. Oznacza to, że brak choćby jednego z nich powoduje niemożność przyznania świadczenia w drodze wyjątku. Dodał ponadto, że renta rodzinna w drodze wyjątku jest pochodną świadczenia osoby zmarłej i z tego powodu w pierwszej kolejności bada się uprawnienia jakie przysługiwałyby tej osobie.