Wyrok NSA z dnia 2 padziernika 2007 r., sygn. I OSK 1069/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędziowie sędzia NSA Elżbieta Stebnicka sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 2 października 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T.D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 1306/05 w sprawie ze skargi T. D. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przeniesienia na stanowisko służbowe funkcjonariusza celnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2006r., sygn. akt II SA/Wa 1306/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. D. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie przeniesienia na inne stanowisko.
W uzasadnieniu tego wyroku Sąd I instancji podał, że zaskarżoną decyzją z dnia [...], po rozpatrzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, Szef Służby Celnej utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...], nr [...], wydaną na podstawie art. 18 ust. 2 i 6 w związku z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 1 ustawy z dnia 24 lipca 1999r. o Służbie Celnej (tekst jedn. - Dz.U. z 2004r., nr 156, poz. 1641 ze zm.) o przeniesieniu T. D. - starszego kontrolera celnego wraz z etatem od dnia [...] maja 2005r. z Izby Celnej w R. do pełnienia służby w Izbie Celnej w O.
W uzasadnieniu decyzji ostatecznej, jako przyczynę zmiany w stosunku służbowym T. D. wskazano ważne względy służbowe - aktualne potrzeby kadrowe Służby Celnej związane z koniecznością zapewnienia sprawnego funkcjonowania jej jednostek usytuowanych na wschodniej granicy kraju, która z dniem 1 maja 2004r. stała się zewnętrzną granicą Unii Europejskiej oraz zmniejszenie się ilości zadań do wykonania w Izbie Celnej w R. Podniesiono, że zgodnie z zatwierdzoną przez Szefa Służby Celnej w dniu 28 października 2004r. obsadą docelową w Izbie tej ma być zmniejszone zatrudnienie, o co najmniej 600 etatów. Powołano się również na okoliczność uwzględnienia kwalifikacji, przygotowania zawodowego oraz spełnienia przez T. D. kryterium przyjętego w pkt 7 części III Protokołu uzgodnień w sprawie kryteriów i trybu alokacji kadr w Służbie Celnej zawartego pomiędzy Pełnomocnikiem Ministra Finansów do Spraw Alokacji a Federacją Związków Zawodowych Służby Celnej z dnia 30 września 2003r. Zwrócono uwagę, że przesłanki wyłączające przeniesienie funkcjonariusza celnego zawiera art. 19 ustawy o Służbie Celnej stanowiący, iż nie można bez zgody zainteresowanego przenieść do pełnienia służby w innej miejscowości kobiety w ciąży oraz funkcjonariusza samodzielnie sprawującego opiekę nad dzieckiem do lat 14. Posiadanie dzieci w wieku szkolnym nie stanowi jednakże przeszkody prawnej do przeniesienia funkcjonariusza celnego, a w sprawie nie zostało wykazane, że funkcjonariusz jest jedynym opiekunem żony. Zauważono nadto, że funkcjonariusz celny decydując się na podjęcie służby musi liczyć się z większą dyspozycyjnością, która wymaga dostosowania się do zmiany warunków pełnienia służby w związku z potrzebami administracji publicznej.