Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2007 r., sygn. II OSK 232/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz Sędziowie sędzia NSA Andrzej Gliniecki sędzia NSA Jolanta Sikorska ( spr.) Protokolant Krzysztof Tkacz po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 października 2005 r. sygn. akt 4 II SA/Wr 1427/03 w sprawie ze skargi L. B. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] maja 2003 r. nr [...] w przedmiocie odmowa uchylenia decyzji własnej z dnia 21 stycznia 1993 r., nr [...] o odmowie przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 października 2005 r. sygn. akt II SA/Wr 1427/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę L. B. na wydaną w trybie art. 154 § 1 k.p.a. decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] maja 2003 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji własnej z dnia 21 stycznia 1993 r. odmowie przyznania uprawnień kombatanckich.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wskazał, że w dniu 22.04.2002r. wpłynął do organu wniosek strony o przyznanie uprawnień kombatanckich w sprawie zakończonej decyzją własną Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 21.01.1993r. W uzasadnieniu wniosku strona powołała okoliczności, które podniosła już w postępowaniu weryfikacyjnym. Nie powołała się na ustawowe podstawy wznowienia postępowania, ani też na podstawy stwierdzenia nieważności uprzedniej decyzji. W tej sytuacji - stosownie do dyrektyw wynikających z art. 234 § 1 k.p.a. - Kierownik Urzędu zakwalifikował ów wniosek jako wniosek o uchylenie decyzji własnej w trybie art. 154 k.p.a. Nie uwzględnił jednak wniosku uznając, że strona nie wykazała, by za uchyleniem decyzji przemawiał interes społeczny lub słuszny interes strony. Zdaniem organu okoliczności, na które powołuje się strona takiej oceny nie uzasadniają. Organ ponadto zauważył, że postępowanie, w wyniku którego została wydana kwestionowana decyzja, nie zostało dotknięte wadliwością. Decyzja ta była również zgodna z obowiązującym prawem, które nie uległo zmianie. Wskazał, że takie też stanowisko w sprawie zajął Naczelny Sąd Administracyjny, który wyrokiem z dnia 22 marca 1994r. oddalił skargę L. B. na w/w decyzję z dnia 21.01.1993r., zarówno w przedmiocie służby skarżącego w Armii Krajowej, jak też służby w Armii Radzieckiej, a wyrok powyższy ma wiążący charakter dla Sądu, organu, jak i uczestników postępowania.