Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2007 r., sygn. II OSK 151/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Andrzej Gliniecki Sędziowie Krystyna Borkowska /spr./ Zygmunt Zgierski Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. Sp. z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 3 listopada 2005 r., sygn. akt II SA/Sz 24/05 w sprawie ze skargi Z. Sp. z o.o. w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia [...] grudnia 2004 r., nr [...] w przedmiocie opłaty za wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 listopada 2005 r., sygn. akt II SA/Sz 24/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Z. Sp. z o.o. w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia [...] grudnia 2004 r., Nr [...] w przedmiocie opłaty za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza. W uzasadnieniu orzeczenia Sąd stwierdził, co następuje:

Z. Sp. z o.o. złożyła w dniu 19 sierpnia 2004 r. do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego wniosek o zwrot opłat za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza za okres od IV kwartału 2001 do II kwartału 2004. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego decyzją nr [...] z dnia [...] października 2004 r., odmówił zwrotu wniesionych opłat w kwocie 78.232,14 zł. Strona prezentowała pogląd, że przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 62, poz. 627 ze zm.) nie odnoszą się do statków. Ochronę środowiska morskiego przed zanieczyszczeniami ze strony statków, a także zasady oraz organy administracji powołane do tej ochrony określają odrębne przepisy. Problematyka przedmiotowych opłat regulowana jest przez konwencję MARPOL 1973/78 i ustawę z dnia 12 września 2002 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów oraz pozostałości ładunków ze statków (Dz.U. Nr 166, poz. 1361). Nie ma więc podstawy do egzekwowania opłat za emisję na polskim obszarze morskim. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego stanął natomiast na stanowisku, że powyższe przepisy dotyczą zasad postępowania z odpadami oraz pozostałościami ładunkowymi ze statków, a opłaty o których w nich mowa dotyczą tylko zanieczyszczania środowiska morskiego związanego z gospodarowaniem odpadami ze statków i pozostałościami ładunkowymi ze statków. Nie dotyczą one natomiast wprowadzania gazów i pyłów do powietrza powstających podczas spalania paliw w silnikach spalinowych statków oraz innych maszyn i urządzeń pływających. Należne opłaty z tytułu takiego korzystania ze środowiska reguluje ustawa - Prawo ochrony środowiska. Wobec powyższego pobranie przedmiotowych opłat było zgodne z obowiązującymi przepisami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00