Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 3 listopada 2005 r., sygn. II SA/Sz 24/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Sędziowie Asesor WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka,, Asesor WSA Joanna Wojciechowska, Protokolant St. Sekr. Sąd. Krzysztof Chudy, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2005 sprawy ze skargi Z na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie opłaty za wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza oddala skargę

Uzasadnienie

Spółka Z. w [...] złożyła w dniu [...] r. do Marszałka Województwa wniosek o zwrot opłat za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza za okres [...] r, dołączając opinię Departamentu Administracji Morskiej i Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury z dnia [...] r.

Marszałek Województwa w dniu [...] r. decyzją Nr [...] na podstawie art. 286 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska / Dz. U. Nr 62, poz. 627 z póź. zm. / oraz art. 107§ 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego / Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 z póź. zm. / w sprawie opłat za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza powstających podczas spalania paliw przez statki w okresie od [...]r. w łącznej wysokości [...] złotych odmówił zwrotu wniesionych opłat.

Z uzasadnienia decyzji wynika, że strona załączyła do wniosku opinię Departamentu Administracji Morskiej i Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury z dnia [...] r. znak: [...], która prezentuje pogląd, iż przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska nie odnoszą się do statków, ponieważ prawo ochrony środowiska morskiego przed zanieczyszczeniem ze statków, zasady oraz organy administracji określają odrębne przepisy, a problematyka przedmiotowych opłat regulowana jest przez konwencję MARPOL 1973/78 i ustawę z dnia 12 września 2002 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów oraz pozostałości ładunków ze statków / Dz. U. Nr 166, poz. 1361 /, w związku z czym nie ma podstawy prawnej do egzekwowania opłat za emisję na polskim obszarze morskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00