Wyrok NSA z dnia 27 wrzenia 2007 r., sygn. I OSK 1374/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz sędzia del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz (spr.) Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 27 września 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Budownictwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 1579/05 w sprawie ze skargi S. K. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ekwiwalentu za mienie pozostawione poza granicami państwa polskiego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. odstępuje od zasądzenia na rzecz Ministra Budownictwa kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 1579/05 uchylił decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Wojewody [...] z dnia [...], którą odmówiono potwierdzenia posiadania przez Stanisława Krawańskiego uprawnień do zaliczenia wartości nieruchomości pozostawionej poza obecnymi granicami państwa polskiego przez Z. K..
W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, że Wojewoda [...] ustalił, iż Z. K. repatriowała się do Polski w dniu 28 września 1959 r., a zatem zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o zaliczaniu na poczet ceny sprzedaży albo opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego (Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 39 ze zm.), nie była osobą uprawnioną do zaliczenia wartości nieruchomości pozostawionej poza obecnymi granicami państwa polskiego.
Minister Infrastruktury jako organ odwoławczy decyzją z dnia [...]. nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu niższej instancji wskazując, że ze znajdującej się w aktach sprawy Karty Ewidencyjnej Repatrianta Nr 81681, wydanej przez Prezydium Rady Narodowej w Punkcie Repatriacyjnym w Przemyślu, wynika, iż Z. K. wraz z synem S. przekroczyła granicę Polski w dniu 28 marca 1959 r.