Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2007 r., sygn. II OSK 1751/06

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska /spr./ Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia NSA Ewa Dzbeńska Protokolant Anna Jusińska po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 21 września 2005 r., sygn. akt II SA/Rz 431/05 w sprawie ze skargi B. G. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 21 września 2005 r. sygn. akt II SA/Rz 431/05 oddalił skargę B. G. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich.

Wyrok ten wydano w następującym stanie prawnym i faktycznym.

W wyniku wszczętego postępowania weryfikacyjnego Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. (dalej: Kierownik UdSKiOR) decyzją z dnia [...] pozbawił B. G. uprawnień kombatanckich nabytych z tytułu walki zbrojnej o utrwalenie władzy ludowej w okresie [...] lipca 1947 r. do dnia [...] grudnia 1947 r. Wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2003 r. (sygnatura akt SA/Rz 266/01) Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Rzeszowie uchylił zaskarżoną decyzję Kierownika UdSKiOR. W ramach uzasadnienia Sąd wskazał, że organ nie zbadał wszystkich istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy okoliczności, w szczególności nie wyjaśnił zaistniałych wątpliwości co do kwestii, czy uprawnienia kombatanckie przysługiwały stronie z innych przewidzianych ustawą tytułów, co pozwalałoby na zachowanie przedmiotowych uprawnień. W ocenie sądu oparcie rozstrzygnięcia w badanej sprawie na informacji uzyskanej z Archiwum Straży Granicznej w K. o tej treści, że na podstawie posiadanych danych nie można stwierdzić, że żołnierze wchodzący w skład [...] Brygady WOP w S. w latach 1947-1949 uczestniczyli w walkach m.in. z grupami Wehrwolfu, otrzymanej przy okazji rozpoznawania sprawy innej osoby, nie stanowi wykonania przewidzianego w art. 7 i 77 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego - tekst jedn. Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.(dalej kpa), obowiązku wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności sprawy. Jednocześnie Sąd wskazał, że uzupełnienie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego polegać powinno na ponowieniu wywiadu w Archiwum Straży Granicznej, z precyzyjnym wskazaniem jednostek, w których skarżący pełnił służbę wojskową w latach 1947-1949, na okoliczność czy żołnierze odbywający w nich służbę wojskową we wskazanym okresie, a zwłaszcza skarżący uczestniczyli w walkach z grupami Wehrwolfu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00