Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2007 r., sygn. I OSK 1656/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Stebnicka (spr.) Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędzia WSA del. Monika Nowicka Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Budownictwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 maja 2006r. sygn. akt I SA/Wa 565/05 w sprawie ze skargi S. G. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. odstępuje od zasądzenia od S. G. na rzecz Ministra Infrastruktury zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] nr [...] Minister Infrastruktury utrzymał w mocy swoją poprzednią decyzję z dnia [...], nr [...], którą odmówił wznowienia postępowania zakończonego ostateczną decyzją Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] stwierdzająca nieważność decyzji Naczelnika Dzielnicy Ł. [...] z dnia [...] marca 1982 r. orzekającej o wywłaszczeniu nieruchomości położonej w Ł. przy [...], oznaczonej jako działki nr [...], nr [...], nr [...] i nr [...], stanowiącej własność M. D.
Decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] zaskarżył do sądu administracyjnego S. G. użytkownik od [...] sierpnia 1986 r. działki nr [...] w Pracowniczym Ogrodzie Działkowym "[...]" usytuowanej na nieruchomości, której dotyczyła decyzja wywłaszczeniowa. Skarżący zakwestionował stanowisko organu administracji publicznej, jakoby nie przysługiwał mu przymiot strony w postępowaniu administracyjnym z uwagi na brak prawa rzeczowego do przedmiotowej nieruchomości, a tym samym brak interesu prawnego w sprawie. Organ uznał bowiem, iż skoro S. G. jako użytkownik działki nie legitymuje się ani prawem własności ani żadnym innym prawem rzeczowym do przedmiotowej działki, to nie ma interesu prawnego w sprawie i nie jest uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o wznowienie postępowania dotyczącego stwierdzenia nieważności decyzji wywłaszczeniowej. Natomiast zdaniem skarżącego Minister Infrastruktury naruszył art. 28 kpa poprzez jego błędne zastosowanie, gdyż stroną postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji jest nie tylko strona postępowania zwykłego zakończonego wydaniem kwestionowanej decyzji, lecz również każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczyć mogą skutki stwierdzenia nieważności decyzji. Podkreślił również, iż na użytkowanej przez siebie działce w dobrej wierze poczynił nakłady w wysokości 6000 zł.