Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2007 r., sygn. I OSK 106/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędziowie NSA Witold Falczyński (spr) Marek Stojanowski Protokolant Magdalena Cieślak po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 listopada 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 1162/06 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie nieważności decyzji o odmowie przyznania prawa do świadczenia przedemerytalnego oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 listopada 2006 r., sygn. akt II SA/Wa 1162/06 oddalił skargę M. K. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie nieważności decyzji o odmowie przyznania prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Decyzją z [...] Starosta B. odmówił przyznania M. K. prawa do świadczenia przedemerytalnego. Powyższa decyzja została utrzymana w mocy przez Wojewodę L. decyzją z dnia [...], która następnie stała się przedmiotem kontroli dokonanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Sąd ten wyrokiem z dnia 18 marca 2004 r., sygn. akt 3 II SA/Lu 804/03 oddalił skargę.

Następnie M. K. złożyła wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Starosty B. z dnia [...] podając za podstawę art. 156 § 1 pkt 2 K.p.a. tj. rażące naruszenie prawa. W wyniku rozpatrzenia wniosku Wojewoda L. decyzją z dnia [...] odmówił stwierdzenia nieważności ww. decyzji Starosty B.. Zdaniem organu nie można stwierdzić nieważności decyzji, która podlegała wcześniej kontroli w postępowaniu sądowym, gdyż kontrola sądu obejmuje również badanie istnienia przesłanek do stwierdzenia nieważności decyzji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 18 marca 2004 r. oddalił skargę na decyzję Wojewody L. utrzymującą w mocy decyzję, której stwierdzenia nieważności domagała się strona, a ocena wyrażająca się wyrokiem wiąże nie tylko strony i sąd który je wydał, ale również inne sądy i organy państwowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00