Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2007 r., sygn. I GSK 371/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędziowie Urszula Raczkiewicz (spr.) NSA Janusz Zajda Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółka jawna w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 października 2005 r. sygn. akt V SA/Wa 382/05 w sprawie ze skargi [...] Spółka jawna w L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 października 2005 r., sygn. akt V SA/Wa 382/05, oddalił skargę [...] spółki jawnej w L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] listopada 2004 r., Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd uznał za miarodajny następujący stan faktyczny sprawy:

Na podstawie dokumentu SAD nr [...] z dnia [...] stycznia 2001 r. Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie objął procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar oznaczony w SAD jako zamki cylindryczne (H-03D) z 10 pinami, z kartą kodową i 3 kluczykami.

Naczelnik Urzędu Celnego II w Warszawie decyzją z dnia [...] stycznia 2004 r., nr [...], uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji taryfowej importowanego towaru, określił nową (wyższą) kwotę podatku od towarów i usług oraz orzekł w przedmiocie odsetek za zwłokę od należności podatkowych.

Po rozpatrzeniu odwołania strony, Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z [...] listopada 2004 r., Nr [...], uchylił decyzję w całości w zakresie dotyczącym należności podatkowych i w tym zakresie przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji, a w pozostałej części, dotyczącej klasyfikacji taryfowej i należności celnych utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Dyrektor Izby Celnej w Warszawie stwierdził, iż przedmiotem importu w niniejszej sprawie były zamki bębenkowe z kartą kodową i 3 kluczami, oznaczone w fakturze handlowej kodem H-03D. Zdaniem organu, nie były to zamki/wkładki budowlane jak twierdziła strona, lecz zamki posiadające zasadniczy charakter zamków samochodowych, skoro jedna czynność - frezowanie wpustów pozwoliła na ich użycie w blokadach samochodowych. Zdaniem Dyrektora Izby Celnej sprowadzone zamki należy zaliczyć, tak jak przyjęto w decyzji organu I instancji, do kodu PCN 8301 20 00 0 obejmującego "zamki w rodzaju używanych do pojazdów mechanicznych". Wskazany przez skarżącą w SAD kod PCN 8301 40 90 0 obejmujący "pozostałe zamki nie wymienione wcześniej w żadnym kodzie PCN pozycji 8301" nie był prawidłowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00