Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 19 wrzenia 2006 r., sygn. I GSK 2915/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędziowie NSA Jan Bała Maria Serafin-Kosowska (spr.) Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 19 września 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 czerwca 2005 r. sygn. akt III SA/GL 67/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia 22 grudnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 30 czerwca 2005r. sygn. akt III SA/GL 67/04 oddalił skargę [...] spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia 22 grudnia 2003r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji wartości celnej towaru.
Sąd oparł rozstrzygnięcie na następującym stanie faktycznym:
Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez [...] - spółkę z o.o. w Warszawie według dokumentu SAD z dnia 28 września 2000r. nr [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym leki /[...], [...]/ a wartość celną przyjęto w wysokości deklarowanej przez importera, udokumentowanej dołączonymi do zgłoszenia fakturami wystawionymi przez eksportera towaru tj. firmę szwajcarską [...].
Decyzją z dnia 22 września 2003r. Naczelnik Urzędu Celnego w Katowicach uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej i orzekając w tym zakresie określił wartość celną w skorygowanej /obniżonej/ wysokości..
Orzekając w sprawie na skutek odwołania strony, Dyrektor Izby Celnej w Katowicach decyzją nr [...] z dnia 22 grudnia 2003r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu tej decyzji organ II instancji wskazał, że kontrola przeprowadzona u importera po przyjęciu zgłoszenia celnego wykazała, iż pomiędzy spółką importującą a szwajcarską firmą [...] /dostawcą - eksporterem/ zawarta została w dniu 10 listopada 1998r. umowa o dostawach produktu a następnie w dniu 1 maja 2001r. umowa o dystrybucji i dostawach obowiązująca z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2000r. W toku kontroli ujawniono też noty kredytowe zawierające upusty cenowe czyli obniżające wartość importowanych farmaceutyków, przy czym w 2000r. upust ten wynosił 30%. Według ustaleń pokontrolnych, eksporter towaru zobowiązał się do udzielania spółce skarżącej zniżek /upustów/ na zasadzie stałej według zasad ściśle ustalonych w umowie i faktycznie spółka skarżąca zapłaciła za importowany towar należność w kwocie odpowiadającej 70% wartości fakturowej. Zagwarantowanie upustu nastąpiło przed dokonaniem zgłoszenia celnego i wobec tego spółka winna była ten fakt ujawnić przy dokonywaniu zgłoszenia celnego a ponieważ tego nie uczyniła, koniecznym i zasadnym stało się skorygowanie podanej w zgłoszeniu wartości celnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right