Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 wrzenia 2007 r., sygn. I GSK 2215/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędzia NSA Jan Grabowski Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Protokolant Grażyna Zboralska po rozpoznaniu w dniu 27 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 lutego 2006 r. sygn. akt 3/I SA/Po 1396/03 w sprawie ze skargi K. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] marca 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 lutego 2006 r. o sygnaturze akt 3/I SA/Po 1396/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę K. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] marca 2003 r. o nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe. Decyzja ta uchyliła decyzję organu I instancji w części dotyczącej zastosowanych stawek celnych i określenia kwoty długu celnego orzekając w tym zakresie; zaś w pozostałej części utrzymała decyzję organu I instancji w mocy.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że zgłoszenia celne dokonane przez skarżącego według dokumentów SAD o numerach: [...] z dnia [...] marca 2000 r., [...] z dnia [...] kwietnia 2000 r., [...] z dnia [...] kwietnia 2000 r. i [...] z dnia [...] maja 2000 r., na podstawie których objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzoną z Niemiec odzież używaną sortowaną, w zakresie zastosowanych preferencji, stawek celnych i kwoty długu celnego nie są prawidłowe. Sprowadzony towar nie był produktem pochodzącym z obszaru Unii Europejskiej. Powinien być zatem objęty konwencyjną stawką celną 19,7%, a nie stawką celną obniżoną 0%.

Powyższa ocena została sformułowana w oparciu o wyniki weryfikacji deklaracji eksportera sporządzonych na fakturach dołączonych odpowiednio do powyższych dokumentów SAD, dokonanej przez niemieckie władze celne. Organy te nie potwierdziły rzetelności danych zawartych w powyższych fakturach i pismem z dnia 20 marca 2001 r. o nr Z 4215 B-B 3 poinformowały polski organ celny o tym, że towary figurujące na fakturach są towarami niepochodzącymi z obszaru Unii Europejskiej w rozumieniu postanowień Protokołu nr 4 Układu Europejskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00