Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 maja 2007 r., sygn. I GSK 1603/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędziowie Urszula Raczkiewicz NSA Krystyna Anna Stec Protokolant Tomasz Filipowicz po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 lutego 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 1224/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] września 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 15 lutego 2006 r., sygn. akt III SA/Gl 1224/04, oddalił skargę [...] spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z [...] września 2004 r., nr [...], w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości celnej towaru, wymiaru należności celnych oraz określenia podatku od towarów i usług.

Sąd oparł swe ustalenia na następującym stanie faktycznym:

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez spółkę [...] według dokumentu SAD z [...] lipca 2001 r., nr [...], objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar - leki o nazwach własnych, przyjmując wartość celną towaru w wysokości zadeklarowanej przez Spółkę, która odpowiadała wartości transakcyjnej udokumentowanej fakturami załączonymi do zgłoszenia celnego, wystawionymi przez sprzedającego [...]

Naczelnik Urzędu Celnego w Katowicach decyzją z [...] lipca 2004 r., nr [...], uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i określił tę wartość w wysokości niższej od zadeklarowanej przez Spółkę, uwzględniając upusty udzielone jej przez eksportera towaru, oraz określił kwotę podatku od towarów i usług.

Dyrektor Izby Celnej w Katowicach decyzją z [...] września 2004 r. uchylił decyzję organu celnego I instancji w części dotyczącej podstawy prawnej, w pozostałej zaś części utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy. W wyniku kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Działu Powtórnej Kontroli Celnej Urzędu Celnego w Warszawie ujawniono bowiem noty kredytowe wystawione przez [...] dla spółki [...] za lata 1999 - 2001, z których wynika, że Spółce udzielono upustu: w roku 1999 w wysokości 20%, w latach 2000 i 2001 w wysokości po 30%, z tym że noty kredytowe z 2000 r. uwzględniały upust 20%, a następnie wystawione zostało jednorazowe wyrównanie do 30%. Ponadto w trakcie kontroli ujawniono dwie umowy zawarte przez strony transakcji: pierwszą z 19 listopada 1998 r. i drugą zawartą 1 maja 2001 r., obowiązującą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2000 r., określającą wysokość udzielanych upustów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00