Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2007 r., sygn. I GSK 623/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca, Sędziowie NSA Maria Myślińska, Urszula Raczkiewicz (spr.), Protokolant Natalia Filipiak, po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 3 listopada 2005 r. sygn. akt III SA/Lu 298/05 w sprawie ze skargi Z. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] kwietnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od Z. B. na rzecz Drektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej kwotę 1000 (jeden tysiąc) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 3 listopada 2005 r., sygn. akt III SA/Lu 298/05, oddalił skargę Z. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] kwietnia 2005 r., Nr [...], w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że w dniu [...] marca 2002 r., na podstawie dokumentu SAD, nr [...], objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar w postaci samochodu osobowego marki Fiat Tempra, sprowadzony przez Z. B. z Niemiec, zataryfikowany do kodu PCN 8703 23 90 9. Ze względu na pochodzenie towaru z Unii Europejskiej, udokumentowane deklaracją na umowie kupna - sprzedaży z dnia 26 lutego 2002 r., zastosowano obniżoną stawkę celną (0 %).

Niemieckie władze celne pismem z dnia 1 grudnia 2004 r., w odpowiedzi na pismo polskich organów celnych, poinformowały, że samochód nie jest "towarem pochodzącym" w rozumieniu Protokołu Nr 4 Układu Europejskiego, zaś eksporter nie przedłożył żadnych dokumentów potwierdzających pochodzenie wywiezionego towaru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00