Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2007 r., sygn. I GSK 542/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.), Sędziowie NSA Maria Myślińska, Urszula Raczkiewicz, Protokolant Natalia Filipiak, po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 listopada 2005 r. sygn. akt I SA/Sz 241/05 w sprawie ze skargi A. R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia [...] lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną; -

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 10 listopada 2005 r., sygn. akt I SA/Sz 241/05 oddalił skargę A. R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia [...] lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej, podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że w dniu 16 stycznia 2002 r. w Oddziale Celnym w Koszalinie R. G., działający z upoważnienia A. R., na podstawie dokumentu SAD [...] zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym samochód osobowy marki Opel Kadett, rok produkcji - 1987, pojemność sinika 1587 cm3, nr nadwozia [...]. Zgłaszający wraz ze zgłoszeniem celnym przedłożył między innymi umowę sprzedaży pojazdu z dnia [...] stycznia 2002 r. oraz Deklarację Wartości Celnej.

Organ celny dokonał wymiaru długu celnego z zastosowaniem stawki celnej obniżonej dla towarów pochodzących z Unii Europejskiej na podstawie deklaracji o preferencyjnym pochodzeniu towaru, zamieszczonej w umowie sprzedaży. Po przeprowadzeniu weryfikacji deklaracji o pochodzeniu towaru organ ustalił, że osoba wskazana jako sprzedawca i eksporter towaru K. U., z miejscowości L., nie sporządziła ani przedmiotowej deklaracji o pochodzeniu, ani samej umowy sprzedaży. Według informacji uzyskanych od niemieckich władz celnych, załączona do zgłoszenia celnego faktura oraz deklaracja zostały sfałszowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00