Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2007 r., sygn. I GSK 1708/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Joanna Kabat - Rembelska Sędzia WSA (del.) Bogumiła Kalinowska (spr.) Protokolant Magdalena Rosik po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 6 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Ol 507/05 w sprawie ze skargi A. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] października 2005 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług I. oddala skargę kasacyjną; II zasądza od skarżącej A. J. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie kwotę 2700 złotych (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Ol 507/05 po rozpoznaniu skargi A. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] października 2005 r. nr [...] - oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że w dniu [...] października 2000 r. w Oddziale Celnym w Braniewie objęto procedurą dopuszczenia do obrotu według dokumentu SAD nr [...] samochód osobowy Mercedes Benz S 500, sprowadzony z Niemiec przez A. J.. Samochód ten został zwolniony przez organ od cła, podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego na podstawie art. 190 § 1 pkt 6 ustawy Kodeks celny, zgodnie z którym przywóz towarów z zagranicy w ramach ustanowionych norm zwolniony jest od cła, jeżeli przedmiotem przywozu są towary stanowiące mienie osób przesiedlających się, z zastrzeżeniem nieodstępowania pojazdu przez okres dwóch lat od dnia dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym.

Postanowieniem z dnia [...] listopada 2000 r. Dyrektor Urzędu Celnego w Olsztynie wszczął postępowanie w sprawie kontroli przedmiotowego zgłoszenia celnego. Organ ustalił na podstawie zeznań skarżącej, jak i przeprowadzonych działań operacyjnych, że skarżąca zbyła przedmiotowy pojazd nie dochowując warunku, od którego Kodeks celny uzależnia zwolnienie towaru w całości od należności celnej. W związku z tymi ustaleniami Urząd Celny w Elblągu wszczął postępowanie karne skarbowe w sprawie o czyn z art. 89 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. W postępowaniu tym ustalono, że skarżąca zawarła umowę w dniu 20 grudnia 2001 r. z J. K., na mocy której zobowiązał się on do odpłatnego przechowania z prawem korzystania z przedmiotowego samochodu osobowego. Ustalono również na podstawie zeznań świadków M. i B. Ś. (teściów skarżącej), że przebywa ona za granicą, oraz że pojazd użytkowany był przez Jacka Majewskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00