Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2007 r., sygn. II GSK 24/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Kacprzak Sędziowie NSA Andrzej Kuba (spr.) Krystyna Anna Stec Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 lipca 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1029/06 w sprawie ze skargi T. S. na decyzję Prezesa Narodowego Banku Polskiego w Warszawie z dnia 22 marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia niemożności decyzji dotyczącej zablokowania środków dewizowych na rachunku 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od T. S. na rzecz Prezesa Narodowego Banku Polskiego kwotę 180 zł (sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 lipca 2006 r., sygn. akt VI SA/Wa 1029/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. S. na decyzję Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 22 marca 2006 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezesa Narodowego Banku Polskiego z 1979 r.

Wnioskiem z dnia 15 lutego 2002 r. J. P. wystąpił do Ministra Finansów, przekazanym następnie według właściwości do Prezesa Narodowego Banku Polskiego, o stwierdzenie nieważności decyzji o zablokowaniu rachunku cudzoziemca dewizowego. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że jego ojciec T. S. zamieszkiwał w Polsce w latach 1947-1979 i zgromadził w tym okresie oszczędności, które ulokował na książeczkach oszczędnościowych PKO. W 1979 r. T. S. wyjechał na stałe do NRD, a okoliczność ta spowodowała zablokowanie jego rachunku bankowego. Nie doręczono mu decyzji w tej kwestii, natomiast w 1981 r. otrzymał pismo informacyjne, że oszczędności jego mogą być wypłacone tylko na wskazane cele. Dalej wnioskodawca wskazał, że nie jest pewne czy decyzja została w ogóle wydana, nie została bowiem nigdy T. S. doręczona. Do wniosku dołączył m.in. dokument z 24 sierpnia 1981 r., z którego wynika, że decyzją z dnia 2 czerwca 1981 r. przekazana została do NRD na rachunek T. S. kwota [...] zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00