Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2007 r., sygn. II FSK 187/06
Późniejszy dział spadku, w wyniku którego jeden ze spadkobierców stał się właścicielem całej nieruchomości nie może zatem uzasadniać poglądu, że nabycie nieruchomości ponad "odziedziczony" udział nie nastąpiło w drodze spadku.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Edyta Anyżewska, Sędzia NSA Grzegorz Borkowski (sprawozdawca), Sędzia NSA del. Elżbieta Rischka, Protokolant Katarzyna Golemba, po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. /Ośrodek Zamiejscowy w L./ od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 września 2005 r. sygn. akt I SA/Wr 3189/03 w sprawie ze skargi Stefanii P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. /Ośrodek Zamiejscowy w L./ z dnia 30 października 2003 r. (...) w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Stan sprawy przedstawiał się następująco:
Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w sprawie określenia Stefanii P. zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości, którą strona nabyła poprzez nabycie spadku po zmarłych rodzicach oraz w wyniku umowy notarialnej o dział spadku. Zdaniem organu II instancji nabycie potwierdzone umową o dział spadku nie jest nabyciem w drodze spadku. Tylko przychód ze sprzedaży 1/4 części nieruchomości nabytej w drodze spadku podlega zwolnieniu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, natomiast przychód ze sprzedaży pozostałej części nieruchomości nabytej w drodze działu spadku z tego zwolnienia nie korzysta, jako nabytej w inny sposób aniżeli "w drodze spadku lub darowizny".
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right