Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2007 r., sygn. I FSK 214/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek (spr.) Sędziowie sędzia NSA Edmund Łój sędzia NSA Jan Zając Protokolant Dariusz Rosiak po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. spółki z o. o. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 września 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 381/06 w sprawie ze skargi W. spółki z o. o. w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 11 lipca 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej "W." sp. z o.o. w C. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 września 2006, sygn. akt III SA/Gl 381/06. Wyrokiem tym Sąd pierwszej instancji oddalił skargę ww. spółki na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 11 lipca 2005 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu przedmiotowego orzeczenia Sąd przedstawił stan faktyczny sprawy i podał, że zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy orzeczenie Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z dnia 7 kwietnia 2005 r., którym określono spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za grudzień 2002 r. oraz ustalono dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Motywem takiego rozstrzygnięcia było ustalenie, że skarżąca spółka rozliczyła podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez firmę "O." w C. za sprzedaż oleju napędowego, jednakże faktury te nie dokumentowały rzeczywistych transakcji, co - w ocenie organów - znalazło potwierdzenie w zgromadzonym materiale dowodowym.

W trakcie czynności podejmowanych w celu zweryfikowania dokonanych transakcji handlowych organ kontroli skarbowej stwierdził, że podatek należny z faktur wystawionych na rzecz skarżącej w okresie od kwietnia 2002 r. do grudnia 2003 r. nie został zadeklarowany i uiszczony do urzędu skarbowego, bowiem ich wystawca - firma "O." nie składała deklaracji VAT-7 za ww. miesiące i nie odprowadzała podatku. Nadto z zeznań właściciela tejże firmy wynikało, że w ramach transakcji prowadzonych z "W." sp. z o.o. w latach 2002 - 2003 miał miejsce jedynie obrót fakturami, z wyłączeniem płatności za owe faktury i bez obrotu towarami. Wobec powyższego organ kontroli skarbowej stwierdził naruszenie przez skarżącą art. 19 ust. 1 i w oparciu o art. 27 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwanej dalej w skrócie "ustawą o VAT", wydał swoją decyzję.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00