Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 20 maja 2008 r., sygn. I FSK 1029/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek Sędziowie sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca) sędzia NSA Juliusz Antosik Protokolant Marcin Wacławik po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej L. B.-K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 12 grudnia 2006 r., sygn. akt I SA/Bk 361/06 w sprawie ze skargi L. B.-K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 13 lipca 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. B.-K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 grudnia 2006 r. (I SA/Bk 361 /06), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę L. B. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 13 lipca 2006 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2002 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd, przedstawiając stan sprawy, podał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. ustalił między innymi, że skarżący - jako właściciel "P." - w deklaracjach VAT-7 bezpodstawnie ujął i odliczył od podatku należnego podatek naliczony wynikający z 62 faktur VAT, w których jako sprzedawca wskazana była Stacja paliw "F." spółka jawna. Podkreślił, że w spółce tej brak było kopii faktur, których oryginały znajdowały się w dokumentacji księgowej "P.", ponadto faktury te nie zostały ujęte w prowadzonym przez spółkę rejestrze sprzedaży VAT, a kwot sprzedaży i podatku należnego z tych faktur nie uwzględniono w składanych deklaracjach VAT-7. Pod numerami i w terminach wystawienia faktur, na których widniała jako nabywca oleju napędowego firma skarżącego, znajdowały się kopie faktur wystawionych na rzecz innych podmiotów gospodarczych. Dokumentowały one dla tych podmiotów sprzedaż różnego asortymentu towarów (nie tylko oleju napędowego) o innych wartościach netto i podatku od towarów i usług, niż wykazane w fakturach będących w posiadaniu skarżącego. Powyższe ustalenia były podstawą wydania przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej decyzji z 8 grudnia 2005 r., w której dokonano rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2002 r. w sposób odmienny od zadeklarowanych przez skarżącego. Organ I instancji stwierdził, że zgodnie z art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U nr 11, poz. 50 ze zm. - dalej ustawa VAT z 1993 r.) oraz § 50 ust. 4 pkt 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U nr 109, poz. 1245 ze zm. - dalej rozporządzenie VAT z 1999 r.), skarżącemu nie przysługiwało prawo obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z 62 faktur VAT, w których jako wystawcę podano firmę "F.", bowiem dokumentowały one transakcje handlowe, które w rzeczywistości nie zostały dokonane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00