Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2007 r., sygn. I FSK 1135/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janusz Zubrzycki Sędziowie sędzia NSA Marek Kołaczek (spr.) sędzia NSA Jan Zając Protokolant Katarzyna Jaszuk po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 11 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Go 1876/05 w sprawie ze skargi Spółki A. (sp. z o.o. w G.) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia [...] maja 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiące: kwiecień, czerwiec, lipiec, sierpień 1999 r. 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Z. na rzecz Spółki A. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2006 r., sygn. akt I SA/Go 1876/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Spółki A., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia [...] maja 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty w podatku od towarów i usług za m-ce IV, VI, VII i VIII 1999 r., uchylił zaskarżoną decyzję i określił, że nie podlega ona wykonaniu.

Z odzwierciedlonego w uzasadnieniu wyroku i w aktach sprawy przebiegu postępowania wynika, że spółka złożyła wniosek o zwrot nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiące maj, czerwiec, lipiec i sierpień 1999 r. We wniosku spółka wskazała, iż prowadzi działalność gospodarczą jako zakład pracy chronionej i w związku z tym korzystała w 1999 r., na podstawie art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, ze zwolnienia z wpłat do urzędu skarbowego należności z tytułu podatku od towarów i usług stanowiących różnicę między podatkiem należnym a naliczonym w rozumieniu art. 19 ust. 1 i 2, z zastrzeżeniem ust. 3. W treści art. 14a ust. 6 ustawy o podatku od towarów usług oraz o podatku akcyzowym ustawodawca uczynił jednak wyjątek od wskazanego wyżej zwolnienia, przez wyłączenie z jego zakresu wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, i w sprawie tego właśnie wyłączenia pomiędzy podatnikiem a organami podatkowymi toczy się spór. Istotne znaczenie ma zatem w sprawie ustalenie, czy Spółka A. dokonywała obrotu wyrobami opodatkowanymi podatkiem akcyzowym i czy w związku z tym była wyłączona ze zwolnienia, o którym mowa w art. 14a wyżej powołanej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00