Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2007 r., sygn. I FSK 145/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Edmund Łój Sędziowie Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca) Sędzia NSA Jan Zając Protokolant Karolina Szulc po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 20 czerwca 2006 r., sygn. akt I SA/Bd 246/06 w sprawie ze skargi B. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia 27 stycznia 2006 r., [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia 27 stycznia 2006 r. (nr [...]) oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w T. z dnia 9 listopada 2005 r. (nr [...]) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.
2. W uzasadnieniu powyższego wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
W dniu 25 sierpnia 2005 r. B. G. (dalej: skarżący) wystąpił o stwierdzenie nadpłaty podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego marki Opel Vectra. W uzasadnieniu skarżący zarzucił, że podatek akcyzowy nakładany przez Polskę na używane samochody sprowadzane z zagranicy jest niezgodny z art. 90 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą (Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz.864/2).
Organ podatkowy pierwszej instancji, w wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego, nie uwzględnił wniosku i stwierdził, że w przedmiotowej sprawie brak było podstaw do zwrotu uiszczonego podatku.
W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący wniósł o jej uchylenie i stwierdzenie nadpłaty. Zaskarżonej decyzji zarzucił błędną interpretację art. 90 Traktatu, naruszenie bezpośredniej stosowalności wspólnotowego porządku prawnego w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz nadrzędność tego prawa nad prawem krajowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right